Poptáváte jako řešení vašeho bydlení nízkoenergetický dům na klíč Enerdomy a nemáte prozatím jasno o jeho koncepci? Dosud jste se nerozhodli o tom, zda půjde o patrovou stavbu, nebo přízemní bungalov? Jestliže stále váháte, my bychom se raději přiklonili k misce vah, na níž stojí ten bungalov. A to z několika důvodů, které jsou zcela zjevné.
Nízké stavby vypadají atraktivněji – postavíte-li vedle sebe přízemní horskou dřevěnici a prosklený mrakodrap, a budete se na oba objekty dívat z jejich bezprostřední blízkosti, řekněme ze vzdálenosti dvaceti metrů, bude na vás lépe působit horská chalupa, protože ji budete vnímat jako jeden celek s harmonickými proporcemi. V zorném úhlu vašeho zraku se bude nacházet základní obvodová konstrukce, dveře, okna, krovy, střecha, střešní krytina i komín, a budete vnímat dům jako něco krásného a lákavého k jeho návštěvě. Z mrakodrapu budete ale vnímat pouze prosklené průčelí, tedy obří tabule tvrzeného skla a vstupní vestibul a bude vám připadat, jako chladné obří monstrum.
Velmi podobné je to i s patrovými domy – jestliže se nacházíte blízko nich, na rozdíl od bungalovů, chalup a dalších přízemních staveb se vám budou zdát nepřehledné, příliš vysoké, které zároveň stíní sluneční záření a vytváří psychický dojem sevřenosti a nesvobody. U nízkých staveb máte zkrátka větší pocit volnosti a vzdušnosti.
Snazší údržba – bude-li zapotřebí cokoli opravit na střešní krytině, hromosvodu či na komínovém tělese, anebo bude nutné vyčistit okapy od spadaného listí, bláta a prachu, u bungalovu vystačíte s krátkým žebříkem nebo štaflemi a v případě neočekávaného pádu ze střechy bude vaše zranění zpravidla lehčího rázu. Ovšem pád ze střechy z výšky pěti metrů již může být smrtelný a práce v takové výšce rozhodně není záviděníhodná a budete si na ni možná muset někoho sjednat.